Histaminová dieta: Recepty pro klidné bříško

Histaminová Dieta Recepty

Co je histaminová intolerance?

Histaminová intolerance není alergie, ale spíše nesnášenlivost. Vzniká, když je v těle nerovnováha mezi histaminem, který přijímáme v potravě, a schopností těla ho odbourávat. Histamin je látka, která se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, a v našem těle hraje důležitou roli při imunitních reakcích.

Problém nastává, když se histamin hromadí v těle rychleji, než ho stihneme odbourávat. To se může stát z několika důvodů: konzumujeme příliš mnoho histaminu v potravě, máme sníženou aktivitu enzymu DAO (diaminooxidáza), který histamin rozkládá, nebo trpíme nějakým onemocněním trávicího traktu.

Příznaky histaminové intolerance jsou různé a často napodobují jiné potíže. Může se jednat o: zažívací potíže (nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha), kožní problémy (svědění, ekzémy, kopřivka), respirační potíže (rýma, kašel, astma), bolesti hlavy, migrény, únava, nevolnost, bušení srdce.

Pokud máte podezření na histaminovou intoleranci, je důležité navštívit lékaře a nechat si udělat potřebná vyšetření. Diagnóza se stanovuje na základě anamnézy, klinických příznaků a vylučovací diety. V případě potvrzení diagnózy je základem léčby dieta s nízkým obsahem histaminu.

Potraviny s nízkým obsahem histaminu

Histaminová dieta je běh na dlouhou trať a vyžaduje důkladnou znalost potravin. Co ale vlastně znamená "nízký obsah histaminu"? Jde o potraviny, které buď obsahují malé množství histaminu přirozeně, nebo ho v těle neuvolňují v nadměrném množství. Dobrá zpráva je, že i s omezeným výběrem surovin se dají připravovat chutná a pestrá jídla. Recepty pro histaminovou dietu jsou často založené na čerstvých surovinách a jednoduchých úpravách. Zapomeňte na polotovary a fast food, vaření se stane vaší každodenní rutinou.

Mezi potraviny s nízkým obsahem histaminu patří například čerstvé maso (kuřecí, krůtí, jehněčí), ryby (treska, losos, pstruh), vejce, čerstvé ovoce (jablka, hrušky, banány) a zelenina (brokolice, květák, mrkev). Dále sem patří rýže, quinoa, brambory, olivový olej a bylinky. Při výběru potravin je důležité sledovat jejich čerstvost a původ. Čím jsou potraviny čerstvější, tím méně histaminu obsahují.

Nezapomínejte, že tolerance histaminu je individuální. Co jednomu nevadí, může u druhého vyvolat alergickou reakci. Proto je důležité naslouchat svému tělu a v případě potřeby konzultovat dietu s lékařem nebo nutričním terapeutem.

Potraviny s vysokým obsahem histaminu

Histamin je sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v těle a hraje roli v imunitním systému, trávení a nervovém systému. Některé potraviny obsahují vysoké množství histaminu, a pokud je konzumujete ve větším množství, může to vést k různým zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy, kožní vyrážky, zažívací potíže a další. Pokud máte podezření na histaminovou intoleranci, je důležité se poradit s lékařem nebo nutričním terapeutem.

histaminová dieta recepty

Mezi potraviny s vysokým obsahem histaminu patří:

Zrající sýry (čedar, gouda, parmezán)

Uzené maso a ryby (uzený losos, šunka)

Kvašené potraviny (kysané zelí, sójová omáčka)

Alkohol (zejména červené víno, pivo)

Avokádo

Špenát

Rajčata

Banány

Při histaminové dietě je důležité se těmto potravinám vyhýbat nebo je konzumovat jen v omezeném množství. Existuje mnoho lahodných a zdravých receptů, které jsou vhodné pro histaminovou dietu a pomohou vám cítit se lépe.

Nezapomeňte, že každý reaguje na histamin jinak a co jednomu člověku nevadí, může u druhého vyvolat reakci. Je důležité naslouchat svému tělu a najít si takový jídelníček, který vám bude vyhovovat.

Tipy pro vaření při histaminové dietě

Při vaření v rámci histaminové diety je potřeba dbát na několik důležitých zásad. Vybírejte si čerstvé a kvalitní potraviny, ideálně v bio kvalitě, abyste minimalizovali příjem histaminu z konzervantů a pesticidů. Důkladně omývejte ovoce a zeleninu a odstraňujte slupky a jádra, kde se může histamin hromadit. Vařte raději v páře, v troubě nebo duste, smažení na oleji se nedoporučuje.

Vlastnost Histaminová dieta recepty Běžné recepty
Obsah histaminu Nízký Může být vysoký
Použití fermentovaných potravin Omezené Časté

Zapomeňte na polotovary a průmyslově zpracované potraviny, které často obsahují skrytý histamin. Vybírejte si recepty, které obsahují čerstvé bylinky, koření a kvalitní oleje, jako je olivový nebo kokosový. Experimentujte s novými recepty a chutěmi, histaminová dieta nemusí být nudná! Nebojte se požádat o radu nutričního terapeuta, který vám s výběrem vhodných potravin a receptů pomůže.

Snídaně pro histaminovou dietu

Probuďte se do nového dne s chutí a bez obav z histaminu! Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne a při histaminové dietě to platí dvojnásob. Dodá vám energii a nastartuje metabolismus, aniž by zatěžovala vaše tělo. Zapomeňte na klasické pečivo plné droždí a sacharidů. Místo toho si dopřejte lehkou a stravitelnou snídani bohatou na živiny. Skvělou volbou jsou například jáhlové kaše s rostlinným mlékem a ovocem s nízkým obsahem histaminu, jako jsou borůvky, maliny nebo mango.

histaminová dieta recepty

Pokud preferujete slané snídaně, vyzkoušejte míchaná vejce z čerstvých bio vajec se špenátem a quinoou. Quinoa je přirozeně bezlepková a bohatá na bílkoviny, takže vás zasytí na dlouhou dobu. Další možností je rýžová kaše s kokosovým mlékem a ovocem, která je lehká a zároveň vás nabije energií. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin. Ideální volbou je neslazený bylinkový čaj nebo voda s citronem.

Pamatujte, že každý reaguje na histamin jinak, proto je důležité poslouchat své tělo a vyřadit potraviny, které vám nedělají dobře. S trochou kreativity a plánování si i při histaminové dietě můžete dopřát chutné a pestré snídaně, které vás nastartují do nového dne.

Obědy vhodné při histaminové dietě

Při dodržování histaminové diety je důležité vybírat potraviny s nízkým obsahem histaminu a vyhýbat se těm, které jeho uvolňování v těle podporují. To platí i pro obědy, které by měly být lehké, stravitelné a zároveň nutričně vyvážené.

Skvělou volbou jsou saláty z čerstvé zeleniny, jako je hlávkový salát, okurka, mrkev nebo cuketa. Do salátu můžete přidat grilované kuřecí nebo krůtí maso, ryby (treska, losos), vejce natvrdo, tofu nebo cizrnu.

Další variantou jsou polévky. Vyhýbejte se rajčatovým polévkám a polévkám s luštěninami. Vhodné jsou naopak zeleninové vývary s nudlemi, rýží nebo kuskusem.

Pokud preferujete teplé jídlo, zkuste dušenou zeleninu s rýží, quinoou nebo pohankou. Skvěle se hodí brokolice, květák, cuketa, lilek, mrkev, celer nebo špenát. Maso volte libové – kuřecí, krůtí, králičí.

Nezapomínejte na pitný režim. Vhodné jsou neslazené čaje, voda s citronem nebo bylinkové nálevy. Naopak se vyhýbejte alkoholu, kávě a černému čaji.

Večeře bez histaminu: Inspirace

Dodržování níkohistaminové diety neznamená ochudit svůj jídelníček o chuť a pestrost. I s omezením histaminu si můžete dopřát chutné a vyvážené večeře. Základem je vybírat čerstvé a přirozeně níkohistaminové potraviny. Skvělou volbou je kuřecí maso, krůtí maso, jehněčí maso, rýže, quinoa, pohanka, čerstvá zelenina (např. brokolice, květák, cuketa) a ovoce s nízkým obsahem histaminu (např. jablko, hruška, mango).

Zkuste například kuřecí plátek pečený s bylinkami a zeleninou, krůtí steak s quinoou a grilovanou cuketou, nebo jehněčí kotletky s pečenou zeleninou. Nebojte se experimentovat s kořením – kurkuma, zázvor, kmín a bylinky jako tymián, oregano a bazalka dodají vašim jídlům skvělou chuť.

histaminová dieta recepty

Inspirujte se recepty pro níkohistaminovou dietu a objevte nové chutě. Pamatujte, že i s omezením histaminu si můžete pochutnat na lahodných a zdravých jídlech.

Dezerty a svačiny s nízkým histaminem

Sladké mlsání a chutné svačinky nemusí být zapovězené ani při histaminové dietě. Existuje spousta lahodných a zároveň bezpečných alternativ, které uspokojí vaše chutě bez nepříjemných reakcí.

Při výběru dezertů a svačin s nízkým obsahem histaminu se zaměřte na čerstvé a přirozeně nízkohistaminové potraviny. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, uzeninám, zrajícím sýrům a alkoholu, které obsahují vysoké množství histaminu.

Místo toho si pochutnejte na čerstvém ovoci, jako jsou jablka, banány, borůvky, mango nebo meloun. Ovoce můžete jíst samotné, přidat do jogurtu, ovesné kaše nebo si z něj připravit smoothie.

Skvělou volbou jsou také ořechy a semínka, jako jsou mandle, kešu ořechy, lněná semínka nebo slunečnicová semínka. Obsahují zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu, která vám dodá energii a zasytí vás na delší dobu.

Pokud máte chuť na něco sladkého, dopřejte si dezert z rýžového pudinku, chia semínek s kokosovým mlékem a ovocem nebo si upečte muffiny z mandlové mouky a jablek.

Nezapomeňte na pitný režim a pijte dostatek vody, bylinkových čajů nebo ovocných šťáv bez přidaného cukru.

Nápoje vhodné při histaminové dietě

Při histaminové dietě je potřeba se vyhýbat nápojům s vysokým obsahem histaminu a také těm, které jeho uvolňování v těle podporují. Naštěstí existuje i řada nápojů, které si můžete bez obav dopřávat.

Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Neperlivá je ideální volbou, ale pokud vám perlivá voda nedělá problém, můžete ji pít také. Skvělou volbou jsou i bylinkové čaje, ale pozor na ty s obsahem černého a zeleného čaje, které jsou nevhodné. Vyzkoušejte mátový, heřmánkový, nebo zázvorový čaj.

Pokud máte rádi ovocné šťávy, volte ty čerstvě vymačkané z povoleného ovoce jako jsou jablka, hrušky nebo mango. Důležité je vyhnout se citrusovým plodům.

Co se týče alkoholu, ten je při histaminové dietě bohužel zakázaný. Obsahuje vysoké množství histaminu a zároveň blokuje enzym DAO, který je zodpovědný za jeho odbourávání v těle.

Pamatujte, že tolerance histaminu je individuální a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Vždy je důležité poslouchat své tělo a v případě potřeby se poradit s lékařem nebo nutričním terapeutem.

histaminová dieta recepty

Jídelníček na týden pro histaminovou dietu

Histaminová dieta je běh na dlouhou trať a vyžaduje důkladné plánování. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás vzorový jídelníček na celý týden. Pamatujte, že tolerance histaminu je individuální, proto je důležité sledovat reakce vašeho těla a jídelníček si upravit podle sebe.

Pondělí:

Snídaně: Jáhlová kaše s mandlovým mlékem a čerstvým ovocem (jablko, hruška).

Oběd: Krůtí steak s dušenou zeleninou (mrkev, cuketa, brokolice).

Večeře: Salát z quinoy s grilovaným kuřecím masem a zeleninou (okurka, paprika).

Úterý:

Snídaně: Rýžová kaše s kokosovým mlékem a banánem.

Oběd: Pečená treska s brambory a zeleninovým salátem (ledový salát, rajčata, okurka).

Večeře: Dýňová polévka s krutony z bezlepkového chleba.

Středa:

Snídaně: Pohankové palačinky s tvarohem a ovocem (borůvky, maliny).

Oběd: Kuřecí vývar s nudlemi a zeleninou (mrkev, celer, petržel).

Večeře: Losos na másle s dušeným špenátem a bramborami.

Čtvrtek:

Snídaně: Ovesná kaše s mandlovým mlékem a čerstvým ovocem (jablko, hruška).

Oběd: Vepřová panenka s rýží a zeleninou (brokolice, květák).

Večeře: Cuketové karbanátky s bramborovou kaší.

Pátek:

Snídaně: Jáhlové lívance s tvarohem a ovocem (jahody, borůvky).

Oběd: Pečený pstruh s bramborovou kaší a zeleninovým salátem (ledový salát, rajčata, okurka).

Večeře: Zeleninové rizoto s kuřecím masem.

Sobota:

Snídaně: Rýžová kaše s kokosovým mlékem a banánem.

Oběd: Hovězí steak s dušenou zeleninou (mrkev, cuketa, brokolice).

Večeře: Salát s grilovaným tofu a zeleninou (okurka, paprika, rajčata).

Neděle:

Snídaně: Pohankové palačinky s tvarohem a ovocem (maliny, ostružiny).

Oběd: Kuřecí polévka s nudlemi a zeleninou (mrkev, celer, petržel).

Večeře: Pečená krůta s bramborami a zeleninovým salátem (ledový salát, rajčata, okurka).

Nezapomeňte, že toto je pouze vzorový jídelníček a je důležité ho přizpůsobit vaší toleranci histaminu.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: histaminová dieta recepty | recepty pro histaminovou dietu