Lupénka dieta: Co jíst pro zdravější pokožku?

Lupénka Dieta

Jezte protizánětlivé potraviny:

Zánět je přirozenou reakcí těla na poranění nebo infekci. Ale chronický zánět může přispívat k rozvoji chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a artritida. Naštěstí vám konzumace protizánětlivých potravin může pomoci zánět v těle potlačit. Mezi potraviny s protizánětlivými vlastnostmi patří tučné ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos, makrela a tuňák. Dále listová zelenina, jako je špenát a kapusta, a ovoce, jako jsou borůvky a jahody, které jsou plné antioxidantů. Do svého jídelníčku zařaďte také ořechy a semínka, která obsahují zdravé tuky a antioxidanty.

Omezte zánětlivé potraviny:

Zánět je přirozenou reakcí těla na poranění nebo infekci. Pokud ale přetrvává, může vést k chronickým onemocněním, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu a rakovina. Jedním z faktorů, které mohou ovlivnit zánět, je strava. Některé potraviny zánět podporují, zatímco jiné ho pomáhají tlumit. Mezi potraviny, které byste měli omezit, patří: sladké nápoje, průmyslově zpracované potraviny, smažené pokrmy, červené a zpracované maso, rafinované sacharidy (bílé pečivo, sladkosti). Tyto potraviny obsahují vysoké množství cukru, nezdravých tuků, soli a aditiv, které mohou zánět zhoršovat.

Zvažte bezlepkovou dietu:

Pokud se potýkáte s nevysvětlitelnými zažívacími potížemi, jako je nadýmání, průjem nebo zácpa, únava, kožní problémy nebo bolesti hlavy, zvažte vyzkoušení bezlepkové diety. Celiakie, autoimunitní onemocnění, postihuje přibližně 1 % populace a způsobuje poškození tenkého střeva při konzumaci lepku. Mnoho lidí si neuvědomuje, že má celiakii, protože příznaky mohou být mírné nebo napodobovat jiné stavy. Bezlepková dieta vylučuje lepek, bílkovinu nacházející se v pšenici, ječmeni a žitu. Eliminací lepku z vašeho jídelníčku můžete zjistit, zda je příčinou vašich zdravotních potíží. Poraďte se s lékařem nebo dietologem o testování na celiakii a o tom, zda je pro vás bezlepková dieta vhodná.

Dbejte na dostatečnou hydrataci:

Dostatek tekutin je pro naše tělo zásadní, obzvlášť v horkých letních dnech. Dehydratace se může projevit únavou, bolestí hlavy, závratěmi a v krajních případech i vážnějšími zdravotními komplikacemi. Kolik tekutin denně potřebujeme, se liší podle věku, fyzické aktivity a okolního prostředí. Obecně se doporučuje pít minimálně 2 litry vody denně. Kromě čisté vody můžeme hydrataci doplnit i neslazenými čaji, ovocnými šťávami ředěnými vodou nebo zeleninou s vysokým obsahem vody, jako je okurka nebo meloun.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: lupénka dieta | dieta doporučená pro lidi trpící lupénkou