Lymská borelióza je velice nepříjemným onemocněním

Pokud na procházce přírodou chytíte klíště, je to určitě něco nepříjemného. Proto je třeba se po takových výletech pravidelně kontrolovat a klíště ihned vyndat. Důvod to má jediný. A tím je možnost nakažení a infekce těla. Ano, z takto malého parazita totiž mohou vznikat onemocnění, která jednoduše nechcete zažít. Typickým příkladem je lymská borelióza.

Obvykle platí, že pokud se na Vás přisaje klíště s těmito bakteriemi, delší doba přisátí rovná se větší šance na onemocnění.

Lymská borelióza a její příznaky

Jestliže Vás postihne lymská borelióza, do určité míry to poznáte ještě dříve, než vyrazíte k lékaři. Příznaky jsou totiž dost jasné. Místo kousnutí klíštětem během krátké doby zčervená a vytvoří se kolem něho výrazný kulatý flek. Tato červená skvrna může mít také tvar obdélníku.

V relativně krátké době se dostaví bolest kloubů a svalů. Výjimkou nemusí být ani horečka, malátnost a zimnice. Lymská borelióza se sebou však přináší i další nepříjemné věci. Je to například nepravidelný tep, mdloby, světloplachost, kompletně ztuhlý krk a v horších případech i ochrnutí obličejových svalů. Při podceňování tohoto onemocnění může dojít u člověka k problémům s kůží, srdcem, klouby, ale i celkovou nervovou soustavou. Dlouhodobější následky mají ještě horší scénáře. Nepřetržitá ospalost, problémy s pamětí, deprese a poruchy pozornosti.

Nepodceňujte jakékoliv příznaky

Na druhou stranu je třeba konstatovat, že lymská borelióza nemusí mít u některých lidí v počátku žádné příznaky. O to horší to bude v konečném důsledku, protože na nemoc se nepřijde hned. Z toho důvodu ještě jednou zdůrazňujeme, kontrolujte si místa po vyndání klíštěte ještě několik následujících dnů. Je pravdou, že inkubační doba tohoto onemocnění může být od dvou dnů až do jednoho měsíce. Jakékoliv atypické zarudnutí místa je příznakem toho, že byste měli vyrazit co nejrychleji k lékaři. Lymská borelióza se sebou totiž nepřináší nic dobrého, o čemž mimochodem jasně vypovídají řádky uvedené výše.

Publikováno: 21. 10. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: bolest kloubů | borelióza | klíště | lymská borelióza | příznaky