Otužování je velkým přínosem pro lidské zdraví

Každý z nás může pro své zdraví udělat přemíru nejrůznějších věcí. Někdo bude doplňovat potřebné vitamíny, jiný se zaměří na vyšší pohybovou aktivitu. Vyzkoušet můžete také otužování, které má svoji tradici a je dokázáno, jak moc prospívá tělu. Jestliže se chcete pustit do této činnosti, měli byste znát několik základních pravidel.

  • Důležitá je pozvolná příprava.
  • Dodržovat musíte jistá pravidla.
  • Následně se dostaví klady této činnosti.

Jak začít s otužováním?

Otužovat se může kdokoliv z Vás, ať už jste mužem nebo ženou. Prvopočátky tohoto procesu jsou spojeny s jistými omezeními, než se z Vás stane profesionál a skončíte v zimě ve studeném rybníku. Určitým vodítkem se Vám může stát níže uvedená tabulka.

PředmětHodnota
Ideální věk pro zahájení otužování17 až 45 let
Studená sprcha v létě3 až 6 minut
Studená sprcha v zimě1 až 3 minuty
Voda studená 10 °CPobyt maximálně 20 minut
Víte, jak se máte správně a bezpečně otužovat?

 S otužováním lze samozřejmě začít i v pozdějším věku, než je 45 let. Někdy je však vhodné konzultovat takové rozhodnutí s lékařem, navíc, když Vás sužují nejrůznější zdravotní komplikace.

Čím je prospěšné otužování?

Nyní se ale pojďme vrhnout na zmínku o tom, proč se vlastně otužovat. Tento proces například zmírňuje analgetické účinky, pozitivně působí na imunitní systém a zároveň posiluje kardiovaskulární systém. To znamená, že se Vám správně rozšiřují cévy. Otužování můžete využít i v rámci hubnoucích procedur.

Otužování – osvojte si pravidla otužilce

Když se do ochlazování organismu pustíte naplno, měli byste této činnosti přizpůsobit i ostatní životní návyky. Například spěte pod tenčí peřinou. Oblékejte se spíše lehce a jděte vstříc chladnějším místům. Zimu si jednoduše zamilujte a stále se pohybujte v prostředí, kdy je tělo zvyklé na odpovídající chlad. Společně s ponořováním se do ledové vody začněte i zdravě jíst. Tyhle dvě činnosti se totiž náramně doplňují a přínos pro tělo se tím pádem násobí.