Štítná žláza může být nepříjemným onemocněním

Štítná žláza se nachází v dolní části krku. Má tvar motýla a jejím hlavním úkolem je ovlivňovat metabolismus. Ve své podstatě přináší energetickou rovnováhu tělu. Pokud dojde k jejímu narušení, přináší to řadu problémů a nepříjemností.

Štítná žláza a její onemocnění

Setkat se můžete se dvěma typy onemocnění. Je to snížená činnost štítné žlázy označovaná jako hypotyreóza. Když je štítná žláza zvýšená, respektive její činnosti, je toto onemocnění prezentováno jako hypertyreóza. Ve větším měřítku postihuje ženy nežli muže.

Pokud trpíte některým z výše uvedených onemocnění, pak má tato žláza problémy s hormony v lidském těle, a to se pochopitelně může projevovat všelijak.

Snížená činnost štítné žlázy

Nejčastějšími příznaky jsou ospalost, vypadávání vlasů, porucha paměti, svalová slabost, zimomřivost, pokles hladiny libida, suchá pokožka a u žen to i porucha menstruačního cyklu. Pokud je Vám diagnostikováno takové onemocnění, obvykle se musíte léčit celoživotně. Tělu jsou dodávány příslušné hormony v podobě tablet.

Štítná žláza a její zvýšená činnost

Jestliže vaše štítná žláza funguje opačně nežli v předchozím popisovaném případu, pak se u Vás vyskytnou trochu jiné obtěžující příznaky. Je to zvýšené bušení srdce, nervozita, pocení, únava a úbytek svalové hmoty. Ženy mohou mít nepravidelnou menstruaci a u mužů může štítná žláza způsobovat impotenci. Řešením jsou opět léky zklidňující popisované neduhy.

Nepodceňujte vyšetření štítné žlázy

To, jestli Vás trápí tato žláza může být v mnoha případech špatně rozpoznatelné nebo zaměňováno s jinými nemocemi. Proto ani jeden z výše uvedených příznaků nepodceňujte a nechte si dobrovolně udělat vyšetření štítné žlázy stejně, jako si necháváte měřit krevní tlak. Toto onemocnění zkrátka není radno podceňovat a je vhodné jej podchytit na samotném počátku. Díky tomu se totiž vyvarujete řadě nepříjemností.

Počítejte s tím, že toto onemocnění nemusí být pouze vrozené, jak si spousta lidí myslí. Objevit se může také v průběhu života člověka, a to hlavně pokud jde o hypotyreózu.

Publikováno: 02. 10. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: hypertyreóza | hypotyreóza | porucha paměti | štítná žláza