Úpal a úžeh – Znáte hlavní rozdíly mezi nimi?

Když se vysloví pojmy úpal a úžeh, většina lidí si představí bolesti hlavy spojené především s dlouhým pobytem na slunci a nadměrným slunečním zářením. Spousta občanů si dokonce myslí, že jde o naprosto shodnou věc. Jenže, tomu tak opravdu není, o čemž Vás přesvědčíme v následujících řádcích.

Co je to úžeh?

Nyní si pojďme ve zkratce říci, jaké jsou rozdíly mezi slovy úpal a úžeh. Úžeh je ve své podstatě přehřátí mozku. Potýkají se s ním mladí i staří. Stačí trochu delší pobyt na slunci bez pokrývky hlavy a úžeh je na světě. Obvykle k němu přispívá také nedostatečná hydratace celého těla.

Co znamená úpal?

A nyní pojďme na představení druhého onemocnění ze zmiňovaných problémů. Úpal si naopak přivodíte, když budete v prostoru s vysokou teplotou a omezeným přísunem čerstvého vzduchu. Obvykle k němu přispívá také zvýšená vlhkost v prostoru. Úpal tedy můžete mít i bez slunečního záření.

Úpal a úžeh – příznaky

Abyste rozeznali úpal a zmiňovaný úžeh, je zapotřebí vědět, jakými příznaky se tyto neduhy projevují. Pokud půjde o úžeh, pak Vás může bolet hlava, přichází na scénu slabost, zvracení, horečka a v neposlední řadě i ztuhnutí šíje. U úpalu mohou být příznaky velice obdobné, ale přidává se také zmatenost, svalové křeče, šokový stav a Vaše kůže může být suchá bez jakékoliv kapky potu.

Úpal a úžeh – jak si poradit s těmito problémy?

Když víte, jak se úpal nebo úžeh projevují, je nejvyšší čas zmínit se také o tom, jakou první pomoc sami sobě nebo někomu blízkému můžete poskytnout. Určitě na to nefungují žádné prášky, jako vysoký krevní tlak. Důležité je ochlazení těla, ať už v podobě chladnější koupele nebo otírání navlhčeným ručníkem. Dále si zalezte na chladné místo a pijte dostatek tekutin. V případě úpalu navíc přejděte do polohy v leže a klidně si dejte nohy směrem vzhůru. Jistě se Vám uleví.

Publikováno: 04. 10. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: slunce | úpal | úpal a úžeh | úžeh