Vysoký cholesterol je neviditelným zabijákem

Lidské zdraví ohrožuje přemíra nejrůznějších věcí, kam patří kupříkladu vysoký krevní tlak. Špatně je mimochodem také to, když máte vysoký cholesterol. Jeho zvyšující se hodnoty mohou vést k závažným zdravotním komplikacím, na což upozorňuje široká lékařská společnost.

  • Rozlišují se dva druhy cholesterolu.
  • Hodný cholesterol HDL.
  • Zlý cholesterol LDL.

Kdy se projevuje vysoký cholesterol?

Cholesterol jako takový vzniká nejčastěji z nezdravého stravování. Jeho rizikovost lze určit prostřednictvím hodnot HDL a LDL. V níže uvedené tabulce Vám prozradíme, jaké údaje se pojí se zvyšujícím se rizikem.

CholesterolHodnota značící vysoké riziko
Celkový cholesterolNad 6,2
HDL cholesterolNad 0,9
LDL cholesterolNad 4,1
Jaké jsou rizikové hodnoty spojené s vysokým cholesterolem?

Tyto hodnoty se týkají dospělých lidí. Vysoký cholesterol ovšem může být i záležitostí menších dětí, kdy jsou rizikové hodnoty stanoveny o něco níže.

Co ovlivní vysoký cholesterol?

Je pravdou, že spousta lidí si vysoký cholesterol způsobí špatnou životosprávou. Typickým příkladem je kouření, nadměrné užívání alkoholu, celková obezita, minimální množství pohybu, ale také stres. V některých případech může jít i o dědičné onemocnění. Především u žen dochází ke zvyšování cholesterolu vlivem přibývajícího věku.

Začněte snižovat hladinu cholesterolu

Cholesterol samozřejmě můžete snížit přirozenou a přírodní cestou. Pokuste se například konzumovat větší množství tučných ryb, fazolí, špenátu, ořechů a česneku. Pokud jde o pečivo, zaměřte se spíše na celozrnné výrobky. Zároveň se snažte omezit nasycené tuky. Mezi odborníky je hodně zmiňováno jedno důležité pravidlo. Dělejte vše proto, aby míra tuků v rámci Vašeho denního příjmu nepřesáhla hranici 30 %. Někdy můžete snížit vysoký cholesterol za pomoci nejrůznějších doplňků stravy. To platí v případě, že svému tělu nedopřáváte dostatek potřebných a výše uvedených potravin.

Jestliže se s vysokým cholesterolem potýkáte v rámci dědičnosti, pak pro Vás existuje asi jediná možnost. Snažte se kompletně změnit svoji životosprávu, která výrazným způsobem ovlivňuje hodnoty cholesterolu. Zároveň celkově přispějete ke svému lepšímu zdraví a budete se cítit fit a plni energie.