Krevní tlak – Hlídejte si jeho správnou hodnotu
Krevní tlak je ve své podstatě vyjádřením toho, jak silně je krev vypuzována ze srdce do Vašich cév. Tento proces by měl mít určitou hodnotu, která prezentuje to, že vše funguje tak, jak má. Pakliže tomu tak není, mohou se dostavit nejrůznější obtíže.
Obvykle platí, že velikost krevního tlaku by měla být pod 120/80 mm Hg. Jde o obecný údaj, který zároveň koresponduje s muskulaturou konkrétního člověka a dalšími faktory. Při domácím měření se z něj dá vycházet, popřípadě berte v potaz i maximální hodnotu 135/80 mm Hg.
Víte, jak změřit krevní tlak?
Pokud chcete znát hodnotu svého krevního tlaku, před měřením alespoň půl hodiny nepijte žádný alkohol a nekuřte. Asi tak pět minut před samotným procesem skončete se všemi činnostmi, aby se Vaše tělo uklidnilo. Krevní tlak následně změříte za pomoci pažního tlakoměru, popřípadě toho méně přesného usazovaného na zápěstí ruky.
Vysoký krevní tlak
V okamžiku, kdy si naměříte vysoký krevní tlak, zvyšuje se u Vás riziko nejrůznějších onemocnění a zdravotních nástrah. Je to například srdeční selhání, mrtvice, demence, ale také zhoršování zraku. Takový krevní tlak lze samozřejmě snížit za pomoci odpovídajících medikamentů, které Vám naordinuje ošetřující lékař. Stejně, jako když máte kupříkladu chřipku.
Přispět k tomu však můžete i vlastním přičiněním. A to tak, že přestanete kouřit, zbavíte se obezity a začnete se více hýbat. Ideální je aerobní činnost. To platí hlavně pro lidi se sedavým zaměstnáním.
Co když je tlak příliš nízký?
Tlak pochopitelně nemusí být pouze vysoký. Jestliže začne rapidně klesat pod výše uvedené hodnoty v úvodu tohoto článku, pak to jistě také neznačí nic dobrého. To ostatně můžete zpozorovat sami na sobě. Typickými příznaky je silné bušení srdce, pocení a závratě. Velice snadno můžete omdlít.
Zvýšit jej můžete i bez léků, a to třeba zvýšenou konzumací vitamínu C, sladkými jídly, čerstvou kávou, pravidelným větrám a odbouráním zlozvyků, jako je například kouření.
Publikováno: 03. 10. 2020
Kategorie: Zdraví