Vitamíny, které byste si měli dávat každý den
Lidské tělo potřebuje ke svému správnému fungování a dostatečné obraně před okolními vlivy řadu nejrůznějších vitamínů. Ty pochopitelně můžete přijímat dvěma odlišnými způsoby. Buď se spolehnete na vitamíny obsažené v ovoci, zelenině a jiných potravinách nebo dáte přednost tabletám, sypkým směsím a podobně.
Je pravdou, že přírodní cesta je asi ta nejlepší. Nutno však podotknout, že jenom stěží odhadnete, zda jste ve formě jídla zkonzumovali dostatečnou dávku vitamínů. Mnohdy je to téměř nemožné. Navíc jen stěží najdete více času, abyste na louce sbírali šalvěj lékařskou a jiné bylinky. Právě proto si lze pomoci nejrůznějšími vitamínovými preparáty.
Vitamíny a jejich denní dávka
Pokud se rozhodnete pro své tělo udělat maximum, měli byste vědět, kolik vitamínů denně vlastně potřebujete zkonzumovat, aby se Vaše fyzická schránka cítila fit a v pohodě. Je zřejmé, že každý z nás má trochu jinou muskulaturu, ale vycházet lze z obecných doporučených denních dávek. Tato dávka je obvykle označována zkratkou DDD, popřípadě se používá zkratka RHP neboli referenční hodnota příjmu.
A jaké vitamíny v dané dávce konzumovat? Vitamín A 800 μg, vitamín E 12 μg, vitamín C 80 μg, vitamín D 5 μg, vitamín B12 2,5 μg, vitamín B6 1,4 μg, biotin 50 μg, thiamin 1,1 mg, kyselina pantothenová 6 mg, niacin 16 μg, riboflavin 1,4 μg a vitamín K 75 μg.
Nepřehánějte to s denní dávkou
Výše uvedené vitamíny Vás jistě udělají silnějšími, zdravějšími a obranyschopnějšími. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že vitamíny Vás mohou také předávkovat. Tento stav je označován, jako hypervitaminóza. V závislosti na tom, jakým vitamínem se předávkujete hrozí například neurologické poruchy, průjem, žaludeční obtíže a bolesti hlavy. Kupříkladu vitamín D může negativně působit dokonce na samotné ledviny. U vitamínu A pak hrozí praskání suchých rtů a problémy s pokožkou.
Takže ano, vitamíny si dopřávejte, avšak v doporučení denní dávce, která se Vám stane přínosem.
Publikováno: 20. 10. 2020
Kategorie: zdraví