Zalehlé ucho? Vyzkoušejte tyto tipy pro okamžitou úlevu!
Polykání
Polykání je komplexní proces, který zahrnuje koordinaci svalů v ústech, hltanu a jícnu. Celý proces trvá jen pár sekund a umožňuje přesun potravy z úst do žaludku.
Polykání se dělí na tři fáze: orální, faryngeální a ezofageální. V první fázi, orální, dochází k žvýkání a promíchání potravy se slinami, čímž vzniká sousto. Následně je sousto jazykem posunuto do zadní části ústní dutiny. Faryngeální fáze je nejkratší a nejkomplexnější. V hltanu dochází k uzavření hrtanové příklopky, čímž se zabrání vdechnutí potravy. Sousto je dále posouváno do jícnu. Poslední fází je ezofageální fáze, kdy se sousto peristaltickými pohyby jícnu posouvá do žaludku.
Poruchy polykání se nazývají dysfagie a mohou mít různé příčiny, od neurologických onemocnění po mechanické překážky v hltanu nebo jícnu.
Žvýkačka
Žvýkačka je už po staletí oblíbenou pochoutkou pro malé i velké. Věděli jste ale, že žvýkání žvýkačky má i své benefity? Studie prokázaly, že žvýkání žvýkačky bez cukru může pomoci zlepšit koncentraci, paměť a snížit stres. Navíc žvýkání podporuje tvorbu slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny v ústech a chránit tak zuby před zubním kazem.
Při výběru žvýkačky je důležité dbát na složení. Vybírejte žvýkačky bez cukru, ideálně slazené xylitolem, který má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví zubů. Naopak se vyvarujte žvýkačkám s vysokým obsahem cukru a umělých sladidel.
Valsalvův manévr
Valsalvův manévr je postup, při kterém se snažíte vydechnout se zavřenými ústy a nosem. To způsobí zvýšení tlaku v hrudníku a břiše. Tento manévr se používá v lékařství k diagnostice a léčbě některých stavů, jako je například arytmie srdce nebo ušní blokáda. Může být ale i součástí každodenních činností, jako je zvedání těžkých břemen, kašel nebo kýchání. Je důležité si uvědomit, že Valsalvův manévr může být nebezpečný pro lidi s určitými zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak nebo glaukom. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás Valsalvův manévr bezpečný, poraďte se s lékařem.
Teplý obklad
Teplý obklad patří mezi jednoduché, ale účinné domácí metody úlevy od bolesti a uvolnění svalů. Jeho aplikace je vhodná při bolestech zad, svalových křečích, menstruačních bolestech či bolestech břicha. Teplo z obkladu proniká do hloubky tkání, čímž podporuje prokrvení, uvolňuje napětí a zmírňuje tak nepříjemné pocity. Pro přípravu teplého obkladu postačí nahřát například ručník, žínku či polštářek naplněný rýží nebo třešňovými peckami. Důležité je zvolit optimální teplotu, která by neměla být příliš vysoká, aby nedošlo k opaření.
Nosní sprej
Nosní spreje jsou běžnou součástí domácí lékárničky, obzvláště během sezóny alergií a nachlazení. Existuje mnoho druhů nosních sprejů, z nichž každý má jiné složení a použití. Mezi nejběžnější typy patří spreje s mořskou vodou, které pomáhají čistit nosní dutiny od hlenu a alergenů, a spreje s kortikosteroidy, které snižují zánět v nose. Některé nosní spreje obsahují dekongestanty, které uvolňují ucpaný nos, ale jejich dlouhodobé užívání se nedoporučuje. Je důležité si před použitím jakéhokoli nosního spreje přečíst příbalový leták a poradit se s lékařem, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují.
Vyhněte se létání
Létání je sice lákavé, ale bohužel i velmi neekologické. Letadla produkují obrovské množství emisí skleníkových plynů, které přispívají ke změně klimatu. Pokud chcete cestovat šetrněji k planetě, zvažte alternativní možnosti dopravy.
Navštivte lékaře
Pokud máte zdravotní potíže, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Lékař vám může poskytnout odbornou diagnózu a doporučit nejvhodnější léčbu. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud máte vážné nebo přetrvávající příznaky. Včasná diagnóza a léčba může vést k lepším výsledkům a rychlejšímu uzdravení.
Pamatujte, že tento text nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.
Publikováno: 31. 05. 2024
Kategorie: zdraví