Získejte silnější paže s kliky na bradlech!

Push Up Bars

Co jsou to kliky na bradlech?

Kliky na bradlech jsou komplexní cvik s vlastní vahou, který cílí především na svaly horní části těla. Provádí se na bradlech, což jsou dvě paralelní tyče, které jsou od sebe vzdáleny na šířku ramen. Při tomto cviku se držíte za bradla, spustíte se dolů a následně se vytáhnete zpět nahoru. Kliky na bradlech jsou náročnější než klasické kliky, protože vyžadují větší zapojení svalů a koordinaci.

Tento cvik je skvělý pro budování síly a objemu prsních svalů, tricepsů a předních deltových svalů. Zároveň posiluje i svaly jádra, zad a bicepsů. Kliky na bradlech jsou vhodné pro všechny úrovně pokročilosti. Začátečníci mohou začít s oporou nohou o zem nebo s pomocí odporové gumy. Pokročilí cvičenci mohou cvik ztížit přidáním zátěže, například závaží na opasek.

Pro správné provedení kliků na bradlech je důležité udržovat rovná záda a zpevněné jádro. Při spouštění dolů byste měli cítit protažení prsních svalů a tricepsů. Při vytahování nahoru se snažte zapojit co nejvíce svalů horní části těla. Důležité je dýchat plynule a soustředit se na techniku cviku.

Výhody kliků na bradlech

Kliky na bradlech patří mezi skvělé cviky s vlastní vahou, které posilují horní polovinu těla efektivněji než běžné kliky. Zaměřují se především na prsní svaly, tricepsy a přední stranu ramen. Díky zapojení více svalových skupin zároveň podporují budování svalové hmoty a síly komplexně. Cvičení na bradlech zlepšuje stabilitu ramenního kloubu a posiluje svaly rotátorové manžety, čímž přispívá k prevenci zranění. Pravidelné kliky na bradlech zlepší držení těla, jelikož posilují zádové svaly a svaly jádra. Navíc, bradla jsou skladná a dostupná pomůcka, kterou lze snadno začlenit do domácího tréninku. Kliky na bradlech umožňují variabilitu, ať už úpravou šířky úchopu, sklonu těla nebo přidáním zátěže. Díky tomu si na své přijdou začátečníci i pokročilí sportovci.

Zapojené svaly

Při cvičení s klikovacími madly, ať už se jedná o klasické kliky nebo jejich variace, zapojujete širokou škálu svalů. Primárně se jedná o svaly hrudníku, konkrétně velký prsní sval (musculus pectoralis major), který dává hrudníku jeho tvar. Dále se aktivuje malý prsní sval (musculus pectoralis minor) uložený pod ním. Kromě prsních svalů se do práce zapojují i svaly paží. Triceps brachii, tedy trojhlavý sval pažní, je zodpovědný za extenzi, tedy narovnání lokte. Bicepsy, přesněji dvojhlavý sval pažní (musculus biceps brachii), pracují izometricky, to znamená, že se sice zapojují, ale nemění svou délku. Důležitou roli hrají i svaly ramenního kloubu, především přední část deltového svalu (musculus deltoideus). Pro správné provedení a stabilitu těla během cvičení je nezbytné zapojení i svalů středu těla, tedy břišních a zádových svalů. Tyto svaly fungují jako stabilizátory a pomáhají udržovat rovné držení těla. Intenzitu zapojení jednotlivých svalových partií lze ovlivnit variací šířky úchopu a sklonu těla.

Druhy kliků na bradlech

Kliky na bradlech jsou skvělým cvikem pro budování síly a objemu hrudníku, ramen a tricepsů. Existuje mnoho variant tohoto cviku, které se liší obtížností a zapojenými svaly. Mezi základní druhy kliků na bradlech patří:

Klasické kliky na bradlech: Tělo spouštíme rovně dolů, lokty směřují od těla. Tento cvik aktivuje primárně hrudník a tricepsy.

Kliky na bradlech s tělem nakloněným dopředu: Nakloněním těla dopředu při klicích na bradlech se posouvá důraz na horní část hrudníku.

Kliky na bradlech s tělem nakloněným dozadu: Naopak nakloněním těla dozadu se více zapojují tricepsy.

Kliky na bradlech s přídavnou zátěží: Pro zvýšení obtížnosti je možné k trupu připevnit závaží.

Kliky na bradlech s dopomocí: Pro začátečníky existuje varianta s dopomocí gumového expandéru, který ulehčuje pohyb nahoru.

Při výběru typu kliků na bradlech je důležité zohlednit vaši aktuální fyzickou kondici a cíle. Začněte s jednodušší variantou a postupně přidávejte na obtížnosti. Dbejte na správnou techniku cvičení, abyste předešli zranění.

Správná technika

Kliky na bradlech jsou super cvikem pro budování síly a objemu hrudníku, tricepsů a ramen. Ale pozor, špatná technika může vést k zranění. Jak na to správně? Předně, dbejte na pevný úchop bradel a držte lokty mírně pokrčené. Tělo by mělo být zpevněné a rovné, jako prkno. Spouštějte se pomalu dolů, dokud neucítíte protažení v hrudníku a ramenou. Nespěchejte a kontrolujte pohyb. Poté se s výdechem vraťte do výchozí polohy. Během celého cviku myslete na zapojení svalů hrudníku a tricepsů. Pokud jste začátečník, zvolte si nižší bradla nebo kliky provádějte s oporou nohou o zem. Postupně můžete zvyšovat obtížnost přidáváním opakování nebo použitím závaží. Nezapomeňte na důkladné protažení po cvičení.

Časté chyby

Jednou z nejčastějších chyb je nesprávné držení těla při cvičení s push-up bary. Mnoho lidí má tendenci prohýbat záda nebo naopak zvedat zadek, což snižuje efektivitu cvičení a zvyšuje riziko zranění. Důležité je udržovat rovný trup a zpevněné břišní svaly. Další častou chybou je příliš široký nebo naopak příliš úzký úchop. Široký úchop zatěžuje více prsní svaly, zatímco úzký úchop se zaměřuje spíše na tricepsy. Je důležité najít si optimální šířku úchopu, která vám bude vyhovovat. Nesprávná hloubka kliku je další častou chybou. Někteří lidé se spouštějí příliš nízko, až se dotýkají hrudníkem země, což může vést k přetížení ramenních kloubů. Jiní naopak provádějí kliky jen v krátkém rozsahu pohybu, čímž snižují efektivitu cvičení. Důležité je spouštět se tak nízko, dokud necítíte protažení v prsních svalech a tricepsu, ale zároveň ne tak nízko, abyste cítili bolest v ramenou. Nezapomínejte na důkladné rozcvičení před cvičením a protažení po cvičení. To pomůže předejít zraněním a zlepšit vaši flexibilitu.

Tipy pro začátečníky

Kliky na bradlech jsou skvělým cvikem pro budování síly a objemu hrudníku, ramen a tricepsů. Pokud s nimi teprve začínáte, je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat zátěž. Než se pustíte do kliků na bradlech, ujistěte se, že zvládnete alespoň několik klasických kliků. Začněte s menším počtem opakování a postupně přidávejte. Pokud je pro vás cvik příliš náročný, můžete si pomoci gumovým expandérem. Ten vám usnadní pohyb a umožní vám provést více opakování. Dbejte na správnou techniku. Držte tělo rovně a lokty u těla. Při pohybu dolů se nadechujte a při pohybu nahoru vydechujte. Nepřehánějte to s tréninkem. Začněte s 2-3 sériemi po 8-12 opakováních a postupně přidávejte série a opakování. Poslouchejte své tělo a dopřejte mu dostatek odpočinku. Pokud cítíte bolest, ihned přestaňte cvičit.

Push-up bars jsou skvělým doplňkem vaší fitness výbavy. Jsou skladné, lehké a cenově dostupné. Díky nim můžete cvičit kliky kdekoli a kdykoli.

Alternativy bez bradel

Kliky na bradlech jsou skvělé pro budování síly a svalové hmoty v hrudníku, ramenou a tricepsech. Co když ale nemáte přístup k bradlům nebo hledáte alternativní cviky? Žádný strach, existuje spousta možností, jak procvičit stejné svalové partie i bez bradel.

Jednou z nejjednodušších alternativ jsou klasické kliky. Pro větší obtížnost je možné je provádět s nohama na vyvýšené ploše, například na bedně nebo schodech. Další variantou jsou diamantové kliky, které se zaměřují více na tricepsy. Stačí dát ruce k sobě pod hrudník tak, aby se ukazováčky a palce dotýkaly a vytvořily tvar diamantu.

Pro ty, kteří hledají náročnější cviky, jsou tu varianty s jednoručními činkami. Kliky s jednoručkami umožňují větší rozsah pohybu a zapojují více svalových vláken. Další možností jsou obrácené kliky, které se provádějí s rukama opřenýma o lavičku nebo židli za zády.

Ať už zvolíte jakoukoli alternativu, nezapomeňte na správnou techniku a postupné zvyšování zátěže. Důležité je také poslouchat své tělo a v případě bolesti cvik upravit nebo vynechat.

Kde kliky na bradlech cvičit?

Kliky na bradlech, skvělý cvik pro budování síly a objemu horní části těla, můžete cvičit v podstatě kdekoliv, kde najdete pevnou oporu. Doma se nabízí hned několik možností. Pokud máte zahradu, hrazda s bradly bude skvělou volbou. Nezabere moc místa a umožní vám cvičit na čerstvém vzduchu. Pro bytové podmínky existují varianty bez instalace, které se dají snadno složit a uklidit. Další možností jsou posilovací věže, které kromě bradel nabízejí i další stanoviště pro komplexní trénink. Pokud dáváte přednost cvičení venku, hřiště s workoutovým hřištěm jsou ideální volbou. Najdete zde bradla různých výšek a šířek, což vám umožní zvolit si tu nejvhodnější variantu pro vaši postavu a úroveň. Navíc můžete svůj trénink obohatit o další cviky na hrazdě, kruzích nebo paralelních tyčích. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, nezapomeňte na důkladné rozcvičení před tréninkem a dodržování správné techniky cvičení, abyste předešli zranění.

Bradla na kliky: Cena a výběr

Bradla na kliky patří mezi to nejzákladnější fitness vybavení, které si můžete pořídit. Jejich cena je ve srovnání s jinými posilovacími stroji velmi příznivá a přitom vám pomohou efektivně posilovat širokou škálu svalových partií. Na trhu najdete bradla na kliky v různých cenových relacích, od základních modelů za pár stovek až po profesionální bradla s cenou přesahující několik tisíc korun. Při výběru je důležité zohlednit několik faktorů.

Nejdůležitější je stabilita a pevnost. Bradla by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který se neprohýbá ani při vysoké zátěži. Důležitá je také nosnost, která by měla odpovídat vaší váze. Dále se zaměřte na ergonomii a pohodlí. Bradla by měla mít dostatečně široký úchop a protiskluzové rukojeti, které zajistí bezpečný a komfortní trénink. Pokud máte omezený prostor, zvolte skládací bradla, která snadno uskladníte.

Při výběru bradel na kliky se vyplatí investovat do kvalitnějšího modelu, který vám vydrží dlouhá léta. Než se pro konkrétní bradla rozhodnete, přečtěte si recenze ostatních uživatelů a porovnejte ceny u různých prodejců.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: fitness

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: push up bars | typ fitness vybavení