Zkroťte posilovací lavici: Cviky pro pevné tělo

Cviky Na Posilovací Lavici

Bench press: Klasika na hrudník

Posilovací lavice je stálicí snad každé posilovny a právem. Nabízí nepřeberné množství cviků pro budování síly a objemu hrudníku, ale i tricepsů a ramen. Mezi nejoblíbenější cviky na posilovací lavici patří bezpochyby bench press.

Jak na to? Lehněte si na lavici zády, chodidla pevně na zemi. Uchopte činku nadhmatem, o něco širším než je šířka ramen. Spusťte činku pomalu k hrudníku, až se ho lehce dotkne, a poté ji kontrolovaně vytlačte zpět do výchozí pozice. Důležité je držet během celého cviku zpevněné tělo a lokty lehce pokrčené.

Nezapomínejte na správné dýchání – nádech při spouštění činky, výdech při tlaku nahoru. Začněte s menší vahou a postupně ji zvyšujte, jak budete sílit. Ať už jste začátečníci nebo zkušení sportovci, bench press by neměl chybět ve vašem tréninkovém plánu.

Incline bench press: Vrchní část hrudníku

Incline bench press je skvělý cvik pro rozvoj horní části hrudních svalů. Nastavte si lavičku do úhlu 30-45 stupňů. Lehce se opřete zády o lavičku, chodidla pevně na zemi. Osu držte nadhmatem na šířku ramen. Pomalu spouštějte činku k horní části hrudníku, lokty držte mírně od těla. S výdechem vytlačte činku zpět do výchozí polohy. Během cvičení udržujte zpevněné tělo a kontrolovaný pohyb. Pro začátečníky je vhodné začít s nižší vahou a postupně ji zvyšovat. Nezapomeňte na správné dýchání - nádech při spouštění činky, výdech při tlaku.

Pamatujte, že je důležité cvičit s bezpečnou technikou, abyste se vyhnuli zranění. Pokud si nejste jisti správným provedením cviku, neváhejte požádat o radu zkušeného trenéra.

Decline bench press: Spodní část hrudníku

Spodní část hrudníku, často opomíjená oblast, hraje klíčovou roli v celkovém vzhledu a síle hrudníku. Pro dosažení vyváženého a impozantního hrudníku je nezbytné zařadit do tréninku cviky cílící specificky na tuto oblast. Jedním z nejefektivnějších cviků na spodní část hrudníku je decline bench press.

Cvik Zaměření Obtížnost Průměrný počet opakování (začátečník)
Bench press Hrudník, triceps, ramena Střední 8-12
Inclined bench press Horní část hrudníku, ramena, triceps Střední až těžká 6-10
Decline bench press Spodní část hrudníku, triceps Střední 8-12

Decline bench press se provádí na speciální posilovací lavici se záporným sklonem. Tento sklon umožňuje zapojit spodní část prsních svalů ve větší míře než klasický bench press. Při cvičení je důležité dbát na správnou techniku. Uchopte činku nadhmatem na šířku ramen a pomalu ji spouštějte k dolní části hrudníku. Během spouštění držte lokty mírně od těla. Poté silou hrudních svalů vytlačte činku zpět do výchozí pozice.

cviky na posilovací lavici

Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné zařadit decline bench press do tréninku hrudníku 1-2x týdně. Začněte s nižší váhou a postupně ji zvyšujte s rostoucí silou. Dbejte na dodržování správné techniky a dostatečný odpočinek mezi sériemi.

Dumbbell bench press: Pro vyvážený rozvoj

Činkový bench press je základní cvik na posilovací lavici, který by neměl chybět v tréninku žádného sportovce. Na rozdíl od bench pressu s velkou činkou, cvičení s jednoručkami umožňuje větší rozsah pohybu a zapojení stabilizačních svalů. To vede k vyváženému rozvoji prsních svalů, tricepsů a ramen. Navíc, cvičení s jednoručkami může pomoci identifikovat a následně odstranit svalové dysbalance, jelikož každá paže pracuje nezávisle.

Pro správné provedení cviku si lehněte na lavici zády, chodidla pevně na zemi. Uchopte jednoručky nadhmatem na šířku ramen a pomalu je spouštějte k hrudníku. Lokty by měly být mírně od těla. Poté s výdechem vytlačte činky zpět do výchozí pozice.

Při cvičení na posilovací lavici je důležité dbát na správnou techniku a zvolit si odpovídající zátěž. Začátečníci by měli začít s nižší vahou a postupně ji zvyšovat. Důležité je také dýchání – s nádechem spouštíme činky k hrudníku a s výdechem je vytlačujeme nahoru. Dodržováním těchto zásad dosáhnete maximálních výsledků a vyhnete se zranění.

Dumbbell flyes: Izolace prsních svalů

Dumbbell flyes jsou skvělým izolovaným cvikem pro budování prsních svalů. Na rozdíl od bench pressu, který zapojuje i tricepsy a ramena, se flyes zaměřují primárně na prsní svaly. To vám umožní dosáhnout lepšího prokrvení a stimulace svalových vláken, což vede k jejich růstu a zlepšení definice.

Pro správné provedení si lehněte na záda na lavici s chodidly pevně na podlaze. Uchopte jednoruční činky nad hrudníkem s mírně pokrčenými lokty. Lokty by měly směřovat mírně do stran, ne dolů k tělu. S nádechem pomalu spouštějte činky do stran, dokud neucítíte protažení v prsních svalech. Pohyb by měl vycházet z ramenního kloubu, ne z loktů. S výdechem vraťte činky zpět do výchozí pozice, ale nepropínejte lokty úplně. Během celého cvičení udržujte mírné napětí v prsních svalech.

cviky na posilovací lavici

Při cvičení flyes je důležité zvolit správnou váhu. Pokud je váha příliš vysoká, nebudete schopni udržet kontrolu nad pohybem a zapojíte i jiné svalové partie. Naopak příliš nízká váha neposkytne dostatečnou zátěž pro růst svalů. Začněte s nižší váhou a postupně ji zvyšujte, jak budete sílit.

Overhead press: Pro silná ramena

Overhead press, neboli tlaky nad hlavu, je jeden z nejlepších cviků pro budování síly a objemu ramen. A co je nejlepší? Můžete ho cvičit pohodlně na posilovací lavici!

Pro začátek si nastavte opěradlo lavice do svislé polohy a posaďte se. Uchopte jednoruční činky s vahou, která vám vyhovuje, a zvedněte je do výšky ramen. Dlaně směřují dopředu. S výdechem tlačte činky nad hlavu, dokud nebudou vaše paže téměř natažené. Poté s nádechem pomalu a kontrolovaně spouštějte činky zpět do výchozí polohy.

Při cvičení overhead pressu je důležité držet záda rovná a opřená o opěradlo lavice. Pohyb by měl vycházet z ramen, ne z zad. Dbejte také na to, abyste činky nezvedali příliš rychle a neprohýbali se v bedrech.

Pro dosažení nejlepších výsledků zařaďte overhead press do svého tréninku 2-3krát týdně. Začněte s menším počtem opakování a postupně navyšujte váhu i počet opakování.

Skull crushers: Tricepsy v plné síle

Cviky na posilovací lavici patří mezi klasiku a „skull crushers“, česky drtiče lebek, nejsou výjimkou. Nebojte, název je hrozivější než samotný cvik. Cvik cílí na tricepsy, svaly na zadní straně paží, které toužíte po létě hrdě vystavovat. A jak na to? Lehněte si na lavičku, chodidla pevně na zemi. Uchopte jednoruční činky nadhmatem na šířku ramen. Nyní přichází ta „drsná“ část. Pomalu spouštějte činky směrem k čelu, lokty držte blízko u sebe. V dolní pozici by se činky měly téměř dotýkat vašeho čela. Poté silou tricepsů vytlačte činky zpět do výchozí pozice. Během cvičení dbejte na plynulý a kontrolovaný pohyb. A nezapomeňte na správné dýchání! S nádechem spouštíte činky dolů a s výdechem je tlačíte nahoru.

Návod na cvičení na posilovací lavici by nebyl kompletní bez tipů pro začátečníky. Pokud s cvičením začínáte, volte raději nižší váhy a soustřeďte se na techniku. Počet opakování by se měl pohybovat mezi 8 a 12 v závislosti na vaší kondici. A nezapomeňte, konzistence je klíčem k úspěchu! Pravidelným tréninkem dosáhnete pevných a vypracovaných tricepsů, které vám budou všichni závidět.

cviky na posilovací lavici

Posilovací lavice není jen kus nábytku v koutě pokoje. Je to nástroj, který v sobě skrývá potenciál proměnit vaši postavu i zdraví. Stačí jen znát ty správné cviky a techniky.

Bořivoj Hořejší

Triceps extensions: Další varianta na tricepsy

Tricepsové extenze představují další skvělou volbu pro procvičení vašich tricepsů na posilovací lavici. Existuje mnoho variant tohoto cviku, ale základem je vždy pohyb paží s vahou nad hlavou. Pro začátečníky je ideální varianta s jednoruční činkou. Lehněte si na lavičku, uchopte činku nadhmatem a zvedněte ji nad hrudník. Poté pomalu spouštějte činku za hlavu, dokud neucítíte protažení tricepsu. Následně činku opět zvedněte do původní pozice.

Důležité je dbát na správnou techniku a držet lokty co nejvíce u sebe. Pohyb by měl vycházet pouze z loketního kloubu, zbytek těla by měl zůstat v klidu. Pro pokročilejší sportovce je možné využít i velkou činku nebo jednoruční činky s vyšší vahou. Tricepsové extenze jsou komplexním cvikem, který vám pomůže k silným a vypracovaným tricepsům. Nezapomeňte na důkladné protažení po cvičení.

Rows: Záda jako ze žuly

Posilovací lavice otevírá bránu k pevným a zdravě tvarovaným zádům. Cviky na záda na lavici patří k základům silového tréninku a slibují výsledky v podobě zvýšené síly, lepšího držení těla a impozantního vzhledu. Než se ale pustíte do budování zad jako ze žuly, je důležité osvojit si správnou techniku. Špatné provedení cviků může vést k nepříjemným zraněním. Začněte s lehčími váhami a postupně zátěž zvyšujte. Před každým tréninkem nezapomeňte na důkladné protažení. Mezi nejoblíbenější cviky na záda na lavici patří bench press s úzkým úchopem, který cílí na svaly tricepsů a prsních svalů, ale zapojuje i svaly zad. Další variantou je přítah činky v předklonu, který posiluje široký sval zádový a trapézové svaly. Pro komplexní rozvoj zad je vhodné zařadit i shyby na hrazdě, které lze na lavici modifikovat pro začátečníky. Nebojte se experimentovat s různými úchopy a šířkami úchopu, abyste zapojili co nejvíce svalových skupin. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je pravidelnost a trpělivost.

Bulgarian split squats: Nohy a stabilita

Bulharské rozštěpy, často opomíjený cvik, představují skvělý způsob, jak posílit nohy a zlepšit stabilitu s využitím posilovací lavice. Tento cvik cílí na kvadricepsy, hamstringy a hýžďové svaly, a zároveň prověří vaši rovnováhu a koordinaci. Provedení na posilovací lavici je jednoduché, ale vyžaduje preciznost. Postavte se zády k lavici a jednu nohu položte nártem na lavici za sebou. Druhá noha je opřená o zem před vámi, chodidlo směřuje dopředu. Dřepujte dolů, dokud se koleno zadní nohy téměř nedotkne země. Udržujte vzpřímený postoj a aktivní střed těla. Poté se vraťte do výchozí pozice. Během cvičení dbejte na to, aby koleno přední nohy nepředcházelo špičku. Pro zvýšení obtížnosti můžete do rukou uchopit jednoruční činky nebo kotouč. Bulharské rozštěpy jsou náročné, ale odměňující cvičení. Pravidelným zařazením do tréninku na posilovací lavici dosáhnete silnějších nohou, lepší stability a zlepšíte celkovou koordinaci těla.

cviky na posilovací lavici

Hip thrusts: Pro pevný zadek

Hip thrust je skvělým cvikem pro posílení hýžďových svalů, hamstringů a středu těla. Provádí se na posilovací lavici a existuje mnoho variant, které uspokojí začátečníky i pokročilé.

Začněte tím, že se horní částí zad opřete o lavici, chodidla jsou na podlaze na šířku ramen. Tělo by mělo svírat s holeněmi úhel 90 stupňů. S výdechem zvedněte boky směrem ke stropu, zatněte hýždě a tlačte do pat. S nádechem pomalu spouštějte boky zpět dolů.

Pro zvýšení obtížnosti můžete cvik provádět s jednonož, s přidanou zátěží na bocích nebo s použitím odporové gumy. Dbejte na správnou techniku a neprovádějte cvik s příliš těžkou zátěží, abyste předešli zranění.

Před cvičením se nezapomeňte zahřát a po cvičení protáhnout. Hip thrust je skvělým doplňkem vašeho tréninku a pomůže vám k pevnému a kulatému zadečku.

Plank: Základ pro pevné jádro

Plank, neboli prkno, je statická cvičební pozice, která efektivně posiluje svaly celého těla, a to s důrazem na střed těla – břicho, záda a hluboké stabilizační svaly. Provádí se v horizontální poloze s opřením o předloktí a špičky chodidel, přičemž tělo je zpevněné v jedné přímce od hlavy až k patám. Plank je skvělým doplňkem cvičení na posilovací lavici, jelikož pomáhá budovat stabilitu a sílu jádra, což je klíčové pro správné a bezpečné provedení mnoha cviků na lavici, jako jsou bench press, rozpažování s jednoručkami nebo přítahy v předklonu.

Pro správné provedení planku si lehněte na břicho a opřete se o předloktí tak, aby lokty byly kolmo pod rameny. Zvedněte tělo ze země a opřete se o špičky chodidel. Dbejte na to, aby vaše tělo tvořilo přímku od hlavy k patám, a aktivně zapojujte břišní svaly, aby se vám nepropadávaly boky. Vydržte v této pozici alespoň 30 sekund a postupně prodlužujte dobu výdrže. Plank můžete zařadit do svého tréninku na posilovací lavici jako zahřívací cvičení pro aktivaci svalů jádra, nebo ho cvičte samostatně jako součást komplexního tréninku.

cviky na posilovací lavici

Crunches: Klasika na břicho

Cviky na posilovací lavici skýtají širokou škálu možností, jak procvičit břišní svaly. Crunche na lavici patří mezi klasiky, které by neměly chybět v žádném tréninku. Provedení je jednoduché, ale efektivní. Lehněte si na lavičku zády, chodidla pevně opřená o zem. Ruce si můžete dát za hlavu nebo překřížit na hrudi. Zapojte břišní svaly a zvedejte trup směrem ke kolenům. Důležité je držet krk v prodloužení páteře a nezatínat krční svaly. Pohyb nahoru by měl vycházet pouze z břišních svalů. Cvičení na posilovací lavici umožňuje nastavit si sklon lavice, čímž se mění náročnost cviku. Čím je sklon lavice větší, tím náročnější crunch je. Začátečníci by měli začínat s menším sklonem a postupně ho zvyšovat. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité dbát na správnou techniku a pravidelnost cvičení. Nezapomínejte na dýchání – s výdechem nahoru, s nádechem dolů.

Russian twists: Šikmé břišní svaly

Cvičení na posilovací lavici nabízí skvělou příležitost zaměřit se na šikmé břišní svaly a posílit tak střed těla. Russian twists, neboli rotace trupu s vahou, jsou jedním z efektivních cviků, které vám s tím pomohou. Pro správné provedení si sedněte na okraj lavice, chodidla držte mírně nad zemí a záda narovnaná. V rukou držte jednoruční činku nebo kotouč a s mírným předklonem rotujte trup ze strany na stranu. Pohyb by měl vycházet z břicha, ne z ramen. Důležité je udržovat pevný střed těla a plynulý pohyb. Russian twists jsou náročnější cvik, proto začněte s menší zátěží a postupně přidávejte. Nezapomeňte na správné dýchání – s výdechem rotujte trup a s nádechem se vraťte do výchozí pozice. Pro dosažení optimálních výsledků zařaďte Russian twists do svého tréninku 2-3krát týdně.

Protažení: Důležité zakončení tréninku

Po náročném tréninku na posilovací lavici je protažení klíčové pro regeneraci svalů a prevenci zranění. Protahování zlepšuje flexibilitu, rozsah pohybu a snižuje svalové napětí. Zaměřte se na hlavní svalové skupiny procvičované na lavici, jako jsou hrudník, záda, ramena a tricepsy.

Pro protažení hrudníku spojte ruce za zády a pomalu je zvedejte, dokud neucítíte tah v hrudních svalech. Protažení zad provedete vsedě na lavici s nohama na zemi. Pomalu se předkloňte a snažte se dotknout čela kolen. Pro uvolnění ramen chyťte ručník nad hlavou a pomalu ho stahujte za záda. Protažení tricepsu provedete tak, že ohnete ruku za hlavou a druhou rukou jemně tlačíte na loket.

cviky na posilovací lavici

Každý cvik provádějte pomalu a kontrolovaně, bez švihových pohybů. Vydržte v protažení alespoň 30 sekund a dýchejte zhluboka. Pravidelné protahování po cvičení na posilovací lavici vám pomůže dosáhnout lepších výsledků a předejít nepříjemným zraněním.