Babské rady na bodnutí hmyzem: Co zabírá na štípance?

Co Na Bodnutí Hmyzem Babské Rady

Studený obklad

Studený obklad patří mezi nejjednodušší a nejrychlejší babské rady na bodnutí hmyzem. Chlad totiž pomáhá zúžit cévy, čímž se snižuje průtok krve do postižené oblasti. To má za následek zmírnění otoku a úlevu od svědění. Pro aplikaci studeného obkladu stačí zabalit kostky ledu do tenkého ručníku nebo použít sáček s mraženou zeleninou. Obklad přikládejte na postižené místo po dobu 15-20 minut, několikrát denně. Dbejte na to, abyste led nepřikládali přímo na kůži, mohlo by dojít k jejímu poškození. Studený obklad je obzvláště účivý ihned po bodnutí, kdy pomáhá minimalizovat reakci organismu. Kromě ledu můžete vyzkoušet i další studené předměty, například vychlazenou lžíci nebo namočený kapesník.

Cibule na štípnutí

Cibule je starý známý bojovník proti různým neduhům a štípance od hmyzu nejsou výjimkou. Obsahuje totiž enzymy a sirné sloučeniny, které působí protizánětlivě a antibakteriálně. To z ní dělá skvělého pomocníka pro zklidnění svědění, otoku a prevenci infekce.

Babská rada Účinnost Vědecké vysvětlení / Doporučení
Potřít štípanec octem Nízká Ocet může mírně neutralizovat některé jedy, ale jeho účinnost je omezená. Doporučuje se spíše studený obklad.
Přiložit cibuli na štípanec Nízká až střední Cibule má protizánětlivé účinky, ale není dostatek důkazů o její účinnosti na hmyzí bodnutí.
Potřít štípanec pastou z jedlé sody a vody Střední Jedlá soda neutralizuje kyseliny a může poskytnout úlevu od svědění.

Jak na to? Jednoduše rozkrojte cibuli napůl a přiložte ji řeznou plochou na postižené místo. Pro lepší fixaci můžete použít obvaz nebo náplast. Nechte působit alespoň 15 minut, ideálně opakujte několikrát denně. Cibule sice nepatří mezi nejvoňavější metody, ale její účinky na štípance od hmyzu jsou ověřené generacemi. Pamatujte ale, že pokud máte na cibuli alergii, je lepší ji nepoužívat. Stejně tak pokud se vám rána nehojí nebo se objeví příznaky infekce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Med na zklidnění

Med je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi již po staletí. Díky tomu může být nápomocný i při zklidnění svědění a otoku po bodnutí hmyzem. Naneste tenkou vrstvu medu přímo na postižené místo a nechte působit alespoň 30 minut. Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte aplikaci několikrát denně.

co na bodnutí hmyzem babské rady

Pamatujte, že med nenahrazuje lékařskou pomoc. Pokud se u vás objeví alergická reakce, jako je potíž s dýcháním, otok obličeje nebo kopřivka, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Ocet na neutralizaci

Ocet, konkrétně jablečný ocet, je další stálicí babiččiných rad na štípance od hmyzu. Jeho kyselost pomáhá neutralizovat jed, a tak zmírnit svědění a pálení. Namočte vatový tampon do octa a přiložte na postižené místo na pár minut. Opakujte podle potřeby. Pamatujte, že ocet může štípat, proto ho nepoužívejte na podrážděnou nebo poraněnou kůži. Pokud se objeví alergická reakce, přerušte jeho používání a vyhledejte lékařskou pomoc.

Ačkoliv ocet může přinést úlevu, neexistují žádné vědecké důkazy o jeho účinnosti. Vždy je důležité sledovat reakci vašeho těla a v případě pochybností se poradit s lékařem.

Jedlá soda pasta

Jedlá soda, kterou má většina z nás doma v kuchyni, se může proměnit v účinného pomocníka proti svědění a otoku po bodnutí hmyzem. Pasta z jedlé sody neutralizuje kyselinu mravenčí, kterou do rány vstříkne hmyz, a tím přináší úlevu od nepříjemných příznaků. Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 1:1, dokud nevznikne hustá pasta. Tu pak naneste na postižené místo a nechte působit 10-15 minut. Poté pastu opláchněte vlažnou vodou. V případě potřeby opakujte několikrát denně. Jedlá soda je přírodní a šetrný prostředek, který je vhodný i pro děti. Přesto je důležité sledovat reakci pokožky a v případě alergické reakce nebo zhoršení příznaků vyhledat lékařskou pomoc.

Tea tree olej

Tea tree olej je známý svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi, díky čemuž je oblíbenou volbou pro zmírnění svědění a otoku po bodnutí hmyzem. Před aplikací na pokožku je důležité zředit tea tree olej s nosným olejem, jako je mandlový nebo jojobový olej, v poměru 1:1. Naneste malé množství zředěného oleje na postižené místo a jemně vmasírujte. Tento postup opakujte několikrát denně, dokud příznaky nezmizí. Pamatujte, že tea tree olej může u některých lidí vyvolat alergickou reakci, proto je vhodné provést test snášenlivosti na malé ploše kůže před prvním použitím. Pokud se u vás objeví zarudnutí, svědění nebo podráždění, přerušte používání a poraďte se s lékařem.

Aloe vera gel

Aloe vera gel je známý svými zklidňujícími a chladivými vlastnostmi, díky čemuž je skvělým přírodním prostředkem na bodnutí hmyzem. Gel z aloe vera obsahuje sloučeniny, které pomáhají zmírnit svědění, zarudnutí a otok spojený s bodnutím.

co na bodnutí hmyzem babské rady

Pro použití stačí nanést malé množství čistého aloe vera gelu přímo na postižené místo. Gel nechte uschnout a v případě potřeby opakujte aplikaci několikrát denně. Aloe vera gel je obecně dobře snášen, ale před použitím na větší plochy kůže je vhodné provést test snášenlivosti na malé ploše.

Pamatujte, že aloe vera gel by se neměl používat na otevřené rány. Pokud po bodnutí hmyzem zaznamenáte závažnou alergickou reakci, jako jsou potíže s dýcháním, otok obličeje nebo kopřivka, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Bazalka proti svědění

Bazalka, ta voňavá bylinka, co si většinou spojujeme s italskou kuchyní, má překvapivě i léčivé účinky. Obsahuje totiž kafr a thymol, látky s dezinfekčními a protizánětlivými vlastnostmi. A právě proto se hodí i na štípance od hmyzu. Svědící štípanec od komára? Potřete ho rozemnutým listem bazalky. Nejenže kousanec dezinfikujete, ale i zmírníte svědění a otok. Pro silnější účinek si můžete z bazalky připravit i odvar: pár lístků zalijte horkou vodou a nechte louhovat. Vychladlým odvarem pak potírejte postižené místo. A pokud vás trápí bodnutí od včely nebo vosy, zkuste na něj přiložit rozdrcený list bazalky smíchaný s trochou vody. Vytvoříte tak pastu, která pomůže vytáhnout žihadlo a zmírnit otok. Bazalka je zkrátka skvělým pomocníkem při letních radovánkách v přírodě.

Ovesná koupel

Ovesná koupel je staletími prověřený a uklidňující prostředek na svědění a podráždění kůže způsobené bodnutím hmyzem. Oves má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které pomáhají zklidnit pokožku a zmírnit nepříjemné pocity.

Příprava ovesné koupele je velmi jednoduchá. Stačí hrst ovesných vloček vložit do punčochy nebo tenkého plátna a zavázat. Punčochu s ovesnými vločkami pak přidejte do vany s teplou vodou a nechte alespoň 15 minut louhovat. Poté se do koupele ponořte a relaxujte po dobu 20-30 minut. Pro extra úlevu můžete ovesné vločky jemně třít o postižená místa.

Ovesnou koupel můžete opakovat několikrát denně, dokud se svědění a podráždění nezmírní. Je vhodná pro dospělé i děti a je šetrná i k citlivé pokožce.

Kromě ovesné koupele existuje i mnoho dalších babských rad na bodnutí hmyzem, jako je potírání postiženého místa studeným obkladem, cibulí, medem nebo aloe vera. Důležité je vyhnout se škrábání, které může vést k infekci. Pokud se příznaky zhorší nebo se objeví alergická reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

co na bodnutí hmyzem babské rady

Máta peprná úleva

Máta peprná je známá svou osvěžující vůní a schopností ulevit od žaludečních potíží, ale věděli jste, že může být i vaším spojencem v boji proti svědění a otoku po bodnutí hmyzem? Obsahuje mentol, který má chladivý účinek na pokožku a pomáhá zmírnit nepříjemné pocity. Stačí rozdrtit pár lístků čerstvé máty a potřít jimi postižené místo. Pro ještě intenzivnější úlevu můžete z máty připravit odvar: zalijte hrst lístků horkou vodou, nechte 10 minut louhovat a po vychladnutí použijte jako obklad.

Kromě máty peprné existuje i mnoho dalších babských rad, jak si poradit s následky bodnutí hmyzem. Mezi osvědčené metody patří studený obklad, který zmenší otok, nebo pasta z jedlé sody a vody, která neutralizuje kyselinu mravenčí a ulevuje od svědění. V lékárně pak seženete gely a masti s antihistaminiky, které tlumí alergickou reakci, a lokální anestetika, jež znecitliví postižené místo. Pokud se u vás objeví závažnější alergická reakce, jako je dušnost, otok rtů nebo jazyka, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jitrocelový list

Jitrocelový list je snad nejznámější babičkovskou radou na bodnutí hmyzem a není se čemu divit. Tato rostlina je doslova nabitá prospěšnými látkami, které ulevují od svědění, zmírňují otok a urychlují hojení. Jitrocelový list obsahuje třísloviny, které působí protizánětlivě a antibakteriálně, a allantoin, který podporuje regeneraci pokožky.

Jak ho použít? Jednoduše utrhněte čerstvý list jitrocele, omyjte ho pod tekoucí vodou a rozetřete ho mezi prsty, aby se uvolnily šťávy. Poté ho přiložte na postižené místo a nechte působit alespoň 15 minut. Pro maximální účinek můžete list jitrocele opakovaně vyměňovat.

Jitrocelový list je skvělým pomocníkem při bodnutí komáry, včelami, vosami i ovády. Pomáhá také při štípancích od muchniček a blech. Pokud máte po bodnutí hmyzem silnou alergickou reakci, jako je dušnost, otok obličeje nebo zrychlený tep, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Na bodnutí hmyzem je nejlepší studený obklad a trocha trpělivosti. Příroda si s tím poradí sama.

Zdeněk Dvořáček

Léky z lékárny

V lékárně je k dispozici široká škála přípravků, které uleví od svědění a otoku po bodnutí hmyzem.

Na výběr máte gely, krémy nebo masti s obsahem antihistaminik, lokálních anestetik nebo kortikosteroidů. Antihistaminika blokují účinek histaminu, který se uvolňuje při bodnutí a způsobuje svědění a otok. Lokální anestetika znecitlivují postižené místo a kortikosteroidy tlumí zánět.

co na bodnutí hmyzem babské rady

V lékárně jsou k dostání i tablety s antihistaminiky, které se užívají ústy. Tyto léky jsou vhodné pro zmírnění celkových alergických reakcí, jako je kopřivka nebo svědění celého těla.

Pokud si nejste jisti, jaký přípravek je pro vás vhodný, poraďte se s lékárníkem. Ten vám s výběrem pomůže a poradí vám, jak lék správně používat.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: co na bodnutí hmyzem babské rady