DASH dieta má rozhodně něco do sebe

Spousta lidí v dnešní době trpí vysokým krevním tlakem. V mnoha případech je to způsobeno přílišnou konzumací nasycených tuků, soli a zvýšenou hladinou cholesterolu. Právě na potlačení toho všeho s ohledem na snížení celkového tuku v těle vznikla DASH dieta. Za touto zkratkou se skrývá název Dietary Approaches to Stop Hypertension. Tedy dietní postup, jak zastavit hypertenzi.

DASH dieta patří spíše mezi novodobější záležitosti. Na sestavování speciálních jídelníčků se podílel hlavně Národní institut pro srce, plíce a krev ze Spojených států amerických.

Bez soli a se správným počtem porcí

Jak už jsme prozradili v úvodu tohoto článku, tato dieta je primárně spojena s minimem soli. Díky snižování krevního tlaku je pracováno i s lidským zdravím. Právě volbou vhodných potravin, jakými jsou například ořechy, ryby, nízkotučné mléčné produkty, vejce, ovoce a zelenina dochází zároveň k výraznějšímu snižování tuků v těle.

DASH dieta a její výhody a nevýhody

Z doposud prezentovaných informací jasně vyplývá, že jde o způsob zdravého stravování. Jestliže se pro Vás DASH dieta stane doslova životním stylem, pak se nemusíte obávat jakéhokoliv nežádoucího jo-jo efektu. Snižování kil je spíše dlouhodobějšího rázu. Pokud však ke stravovacím návykům přidáte také dostatečný pohyb, vše se urychlí. Mezi zásadní klady lze považovat i to, že tato dieta byla vyvíjena skutečnými světovými odborníky, takže se v porovnání s jinými riskantními dietami nemusíte obávat o své zdraví.

Za určité negativum lze považovat to, že některé potraviny v rámci jídelníčku mohou být hůře sehnatelné. Zároveň je třeba počítat s větší časovou náročností týkající se přípravy jednotlivých pokrmů. Pokud se ovšem naučíte dodržovat jistá pravidla, a hlavně samotnou pravidelnost a správnost stravování, DASH dieta Vás jistě nadchne, respektive její dlouhodobé výsledky.

Tuto dietu lze s naprostou jistotou zařadit mezi další kvalitní světové diety, které si našly opravdu spoustu příznivců, pro něž se pojem DASH stal víceméně životním stylem se vším všudy.

Publikováno: 10. 10. 2020

Kategorie: Dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: DASH dieta | dieta | hubnutí | krevní tlak