Zkroťte kalorie s naším průvodcem výběrem crossového trenažéru!

Crossový Trenažér

Co je crossový trenažér

Crossový trenažér, někdy nazývaný také eliptical, je oblíbeným typem fitness zařízení, které simuluje běh, chůzi do schodů nebo běh na lyžích, aniž by docházelo k nadměrnému zatěžování kloubů. Toho je dosaženo díky eliptickému pohybu pedálů, který umožňuje plynulý a šetrný pohyb. Crossový trenažér je tak ideální volbou pro lidi všech věkových kategorií a úrovní fyzické kondice, včetně seniorů, lidí s nadváhou nebo po úrazech.

Cvičení na crossovém trenažéru je komplexní a zapojuje svaly celého těla. Posilujete svaly nohou, hýždí, břicha, zad, paží i ramen. Zároveň se jedná o skvělou kardio aktivitu, která zlepšuje zdraví srdce a cév, zvyšuje kapacitu plic a pomáhá spalovat kalorie.

Na trhu je k dispozici široká škála crossových trenažérů s různými funkcemi a cenovými relacemi. Při výběru je důležité zohlednit vaše individuální potřeby a cíle. Mezi důležité parametry patří typ zátěžového systému, délka kroku, nosnost, displej s informacemi o tréninku a další doplňkové funkce.

Ať už chcete zhubnout, zlepšit si kondici nebo jen aktivně trávit volný čas, crossový trenažér je skvělou volbou. Díky své všestrannosti a šetrnosti ke kloubům vám pomůže dosáhnout vašich fitness cílů zábavnou a efektivní formou.

Výhody crossového tréninku

Crossový trenažér, eliptical, orbitrek – to všechno jsou názvy pro jeden z nejoblíbenějších strojů ve fitness centrech. Jeho popularita pramení z mnoha výhod, které nabízí. Crossový trenažér umožňuje komplexní trénink celého těla, zapojuje svaly nohou, hýždí, paží, zad i břicha. Zároveň je šetrný ke kloubům, jelikož nedochází k tvrdým dopadům jako například při běhu. To ocení i lidé s nadváhou nebo po zranění. Intenzitu tréninku si můžete snadno přizpůsobit vlastní kondici a cílům. Zvyšováním zátěže nebo rychlosti spálíte kalorie a podpoříte svůj metabolismus. Pravidelný trénink na crossovém trenažéru zlepšuje kardiovaskulární systém, posiluje srdce a plíce. Trénink na elipticalu je také skvělým pomocníkem při hubnutí. Kromě spalování kalorií během cvičení dochází k tzv. afterburn efektu, kdy tělo spaluje kalorie i po ukončení aktivity. Crossový trenažér je ideální volbou pro všechny, kteří hledají efektivní a zároveň šetrný způsob, jak zlepšit svou fyzickou kondici a celkové zdraví.

Zapojené svalové partie

Crossový trenažér je skvělý nástroj pro komplexní trénink celého těla. Zapojuje širokou škálu svalových skupin, a proto je vhodný pro lidi všech úrovní zdatnosti.

Během cvičení na crossovém trenažéru aktivujete svaly dolní poloviny těla, jako jsou kvadricepsy, hamstringy a hýžďové svaly. Tyto svaly se zapojují při šlapání a zajišťují sílu a stabilitu. Zároveň posilujete lýtkové svaly, které se aktivují při každém odrazu.

Kromě dolní poloviny těla zapojuje crossový trenažér také svaly horní poloviny těla. Pohybem paží vpřed a vzad aktivujete bicepsy, tricepsy, svaly ramen a zad. Pravidelným cvičením na crossovém trenažéru tak posílíte celé tělo, zlepšíte svou kondici a spálíte kalorie.

Intenzita a typy tréninku

Crossový trenažér patří mezi nejoblíbenější typy fitness zařízení, a to z dobrého důvodu. Nabízí komplexní trénink, který zapojuje celé tělo a zároveň šetří klouby. Intenzita a typ tréninku se ale můžou lišit v závislosti na vašich cílech a fyzické kondici.

Začátečníci by měli začínat pozvolna s kratšími tréninky o nízké intenzitě a postupně zvyšovat zátěž i délku tréninku. Naopak zkušenější sportovci můžou experimentovat s intervalovým tréninkem, který kombinuje krátké intervaly vysoké intenzity s intervaly odpočinku.

Pro spalování tuků je ideální delší trénink o střední intenzitě, kdy se budete pohybovat v aerobní zóně tepové frekvence. Pro zlepšení kondice a vytrvalosti je zase vhodnější intervalový trénink s vysokou intenzitou.

Kromě intenzity si můžete měnit i typ tréninku. Crossový trenažér umožňuje simulovat různé terény, takže si můžete dát do těla při stoupání do kopce nebo naopak zrychlit v rovinatém terénu.

Důležité je naslouchat svému tělu a nepřepínat se. Pokud cítíte bolest, trénink ihned ukončete. Nezapomínejte na pravidelný odpočinek, který je pro regeneraci svalů klíčový.

Výběr správného trenažéru

Při výběru správného crossového trenažéru je důležité zvážit několik faktorů, které ovlivní váš komfort, výkon a celkovou spokojenost. V první řadě si ujasněte, jaký typ zátěžového systému preferujete. Na trhu jsou k dispozici trenažéry s magnetickým, vzduchovým nebo elektromagnetickým odporem. Každý systém má své výhody a nevýhody. Magnetické trenažéry jsou obvykle cenově dostupnější a tišší, zatímco vzduchové trenažéry nabízejí plynulejší chod a přirozenější pocit z jízdy. Elektromagnetické trenažéry pak představují vrchol nabídky s nejvyšší přesností nastavení zátěže a širokou škálou tréninkových programů.

Dále se zaměřte na konstrukci a nosnost trenažéru. Pevná a stabilní konstrukce je klíčová pro bezpečný a pohodlný trénink. Nosnost by měla odpovídat vaší hmotnosti s rezervou. Důležitá je také ergonomie trenažéru. Věnujte pozornost nastavitelnosti sedla a řídítek, abyste si mohli trenažér přizpůsobit své postavě.

Nezapomeňte ani na doplňkové funkce, jako je displej s informacemi o tréninku, držák na lahev s vodou nebo možnost propojení s chytrým telefonem. Tyto funkce vám zpříjemní trénink a pomohou vám dosáhnout vašich fitness cílů. Před nákupem si proto důkladně prostudujte recenze a porovnejte jednotlivé modely, abyste si vybrali ten nejvhodnější crossový trenažér pro vaše potřeby.

Cena a dostupnost

Cena krosových trenažérů se velmi liší v závislosti na značce, vlastnostech a kvalitě. Obecně se dají sehnat už od 5 000 Kč, ale ty nejvybavenější modely s pokročilými funkcemi a programy můžou stát i přes 50 000 Kč. Než se rozhodnete pro konkrétní model, je důležité zvážit, jak často a intenzivně ho budete používat a jaké funkce jsou pro vás důležité. Pokud s cvičením teprve začínáte, pravděpodobně vám bude stačit základní model. Naopak zkušenější sportovci ocení trenažér s více programy, nastavitelným odporem a možností sledování tréninkových dat.

Dostupnost krosových trenažérů je dnes velmi dobrá. Dají se koupit v kamenných obchodech se sportovním vybavením, ale i online. Online nákup má tu výhodu, že si můžete snadno porovnat ceny a parametry různých modelů a vybrat si ten nejvýhodnější. Navíc si trenažér můžete nechat doručit až domů. Nezapomeňte ale zvážit i cenu dopravy a případné montáže.

Pokud si nejste jistí, jaký krosový trenažér je pro vás ten pravý, neváhejte se obrátit na odborníky v prodejně sportovního vybavení. Rádi vám poradí s výběrem a zodpoví vaše dotazy.

Tipy pro začátečníky

Před prvním použitím eliptického trenažéru si důkladně prostudujte návod k obsluze. Seznamte se s funkcemi a nastavením. Začněte s krátkými tréninky o nízké intenzitě a postupně prodlužujte jejich délku a náročnost. Dbejte na správnou techniku. Držte se madel, záda mějte rovná a břicho zpevněné. Pohyb by měl vycházet z boků, ne z kolen. Nezapomeňte na zahřátí před tréninkem a protažení po něm. Vyberte si program, který odpovídá vaší kondici a cílům. Experimentujte s různými programy a najděte ten, který vám vyhovuje nejvíce. Sledujte svůj tep a držte se v aerobní zóně. Pro začátečníky je vhodné cvičit 3x týdně po 30 minutách. Postupně můžete přidávat na frekvenci a délce tréninků. Nezapomínejte na pitný režim. Během cvičení na eliptickém trenažéru pijte dostatek vody. Pokud se necítíte dobře, trénink přerušte a poraďte se s lékařem.

Časté chyby

Při používání crossového trenažéru se často opakují určité chyby, které mohou snižovat efektivitu cvičení a v některých případech vést k přetížení nebo zranění. Jednou z nejčastějších chyb je nesprávné držení těla. Mnoho lidí má tendenci se hrbit nebo se naopak prohýbat v bedrech, což zatěžuje záda a krční páteř. Důležité je držet rovná záda, zpevněný střed těla a uvolněná ramena. Další častou chybou je příliš vysoká zátěž. Začátečníci by měli začínat s nižší intenzitou a postupně ji zvyšovat. Příliš vysoká zátěž může vést k přetížení kloubů a svalů. Naopak, nízká zátěž nemusí být dostatečně motivující a cvičení pak ztrácí na efektivitě. Důležité je najít si optimální zátěž, při které se budete cítit komfortně, ale zároveň budete cítit, že cvičíte. Častou chybou je také nesprávná technika šlapání. Někteří lidé šlapou pouze nohama, čímž se zapojují pouze svaly na nohou a cvičení ztrácí na komplexnosti. Správná technika spočívá v zapojení celého těla – nohou, paží i trupu. Důležité je také dýchání. Při cvičení bychom neměli zapomínat na pravidelné dýchání, které dodává svalům kyslík a pomáhá spalovat tuky.

Alternativy crossového trenažéru

Crossový trenažér se stal oblíbeným doplňkem mnoha domácností a fitness center. Není se čemu divit, vždyť nabízí komplexní trénink celého těla s nízkým dopadem na klouby. Co ale dělat, když zrovna nemáte přístup ke crossovému trenažéru nebo hledáte alternativní způsob, jak si dát do těla? Možností je hned několik a vybrat si tu pravou pro vás závisí na vašich preferencích a cílech.

Běh je skvělou alternativou, která procvičí podobné svalové partie jako crossový trenažér. Ať už se vydáte do parku, lesa nebo na běžecký pás, běh vám zaručeně rozproudí krev v žilách. Pokud dáváte přednost šetrnějšímu pohybu, zkuste rychlou chůzi, nordic walking s holemi nebo jízdu na kole. Tyto aktivity jsou vhodné i pro začátečníky a seniory.

Pro ty, kteří preferují cvičení doma, je tu nepřeberné množství cviků s vlastní vahou těla, které vám pomohou spálit kalorie a posílit svaly. Mezi nejoblíbenější patří dřepy, kliky, výpady, jumping jacky nebo plank. Skvělou volbou jsou také online fitness videa, která vám ukážou, jak správně cvičit a nabídnou vám nepřeberné množství cvičebních programů.

Pokud toužíte po skupinové motivaci, vyzkoušejte lekce spinningu, aerobiku, Zumby nebo kruhového tréninku. V posilovně pak najdete další stroje, které vám pomohou dosáhnout vašich fitness cílů, jako jsou běžecké pásy, steppery, veslovací trenažéry nebo elipticaly. Ať už si vyberete jakoukoliv alternativu, nejdůležitější je pravidelnost a radost z pohybu.

Oblíbené značky a modely

V oblasti crossových trenažérů existuje několik značek, které si získaly oblibu pro svou kvalitu, spolehlivost a inovace. Mezi ně patří Concept2, Kettler, Assault Fitness a Life Fitness. Tyto značky nabízejí širokou škálu modelů pro začátečníky i zkušené sportovce.

Concept2 je známý svými veslařskými trenažéry, které jsou považovány za zlatý standard ve svém oboru. Model Concept2 Model D je oblíbený pro svou odolnost, přesné měření výkonu a realistický pocit z veslování.

Kettler je německá značka, která je známá svou kvalitou a precizností. Kettler nabízí širokou škálu crossových trenažérů, od základních modelů až po modely s pokročilými funkcemi.

Assault Fitness je americká značka, která se specializuje na vysoce odolné a výkonné fitness vybavení. Jejich crossové trenažéry jsou oblíbené pro svou robustní konstrukci a ná challenging tréninky.

Life Fitness je přední světový výrobce fitness vybavení. Nabízí širokou škálu crossových trenažérů, včetně modelů s dotykovými obrazovkami, virtuálními tréninkovými programy a dalšími funkcemi.

Při výběru crossového trenažéra je důležité zvážit vaše fitness cíle, rozpočet a preference. Je také vhodné si přečíst recenze a porovnat různé modely před nákupem.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: fitness

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: crossový trenažér | typ fitness zařízení